11 Şubat 2018 Pazar

Visual Studio ile Github Bağlantısı

       S.a. Arkadaşlar,
Bugün Visiual Studio 15 ile oluşturduğumuz projeyi githuba yüklemeyi yapacağız. Normal koşullarda studio içinde github eklentisi gelmiyor. Bunu kendimiz manuel olarak eklememiz gerekiyor. Nuget içerisine baktım fakat orada yoktu. Küçük bir araştırma ile .vsix dosyasını indirdim. Siz de buradan indirebilirsiniz. Daha sonra ileri ileri deyip işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu arada studio kapalı olursa iyi olur. Şimdi kurulumu yaptıktan sonra artık studioyu açabiliriz.

     Team menüsünden manage connection menüsüne tıklayınız. Zaten altında başka bir seçenek de yok :) Açılan ekrandan giriş yapmalısınız. Tabi daha önce github hesabınız yoksa öncelikle bir hesap edinmelisiniz.
Resim -1 

      Giriş işlemini yaptıktan sonra karşınıza new , add , clone gibi seçenekler gibi geliyor. Eğer daha önce var olan bir projeye dahil olacaksınız clone demeniz gerekmektedir. O zaman da karışınız resim-2'deki gibi bir ekran gelecektir.
Resim - 2
    Bunlar benim repomdaki projeler. Birini tıklayıp clone demeniz yeterli olacaktır. Fakat biz yeni bir proje ekleyeceğimiz için new diyoruz. Bu arada home düğmesine tıklayıp settings penceresinden global settings altındaki ayarlarınızı da girmeniz gerekmektedir. Daha sonra alt kısımdaki Diff ve merge tool için Use Studio seçeneğine tıklarsınız merge ve karşıaştırma işlemlerinde studio aracını kullanacaktır. Resim -3 'de inceleyebilirsiniz.
Resim - 3
      Daha sonra da home ekranından publish ekranı geliyor. Gerekli bilgileri girip artık projemizin yüklemesini tamamlayabiliyoruz. 
Resim - 4

      Bu işlem tamamlandıktan sonra siz de fark edeceksiniz ki artık home'deki seçenekler çoğaldı :) 
                                        
                                                             Resim -5 

      Çünkü artık yaptığımız değişikleri görüp commitleyeceğmiz Changes ekranı , projeyi alıp başka bir branch açıp (yan yol diyebiliriz belki) ordan devam edebiliyoruz. Sync ile de pull (projeyi çekme) ve push (yaptıklarını gönderme) işlemlerini yapabiliyoruz. Tabi burda conflit yeme (yani proje arkadaşınız ile aynı classlarda değişiklik yaptıysanız) ihtimaliniz var. Tabi bunların bir çoğunu otomatik merge (yapılan değişiklikleri birleştirme) yapıyor, fakat zaman zaman işin içinden çıkamadığı zamanlar sizi devreye sokuyor ve elle hangi satırın alınıp alımayacağını siz belirleyip commit merge diyorsunuz. Size bir tavsiyem , commit demeden önce projenin çalışırlığını denetleyin. Yoksa commit yaptıktan sonra hatanın farkına varırsanız başınız belaya girebilir. Ya commiti resetlemeniz (aldığınız verileri geri iade etmek) gerekecek ya da hatayı düzeltip tekrar commit etmeniz gerekecek. Hiç bunlara girmeden önce denerseniz başınız büyük bir beladan kurtulabilir. Ha bu aşamada problem olursa zaten commit etmediğiniz için sadece undo merge(birleştirmeyi geri al) demeniz yeterli olacaktır. Tekrar gözden geçirip nerede hata aldığınızı kontrol edersiniz. Bu sayede kodu bozmadan yaptığınız değişiklikleri projeye entegre etme şansı yakalamış olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder